Названо лауреатів Нобелівської премії з медицини та фізіології

7 жовтня 2019 року Нобелівський комітет повідомив про присудження трьом науковцям Нобелівської премії з медицини та фізіології, нагороду отримають американці Вільям Кейлін та Ґреґґ Семенза і британець Пітер Реткліфф за дослідження «як клітини відчувають доступність кисню та адаптуються до неї». Вони винайшли молекулярний регулятор, який визначає як наші клітини адаптуються, коли рівень кисню падає, показали механізм, який регулює активність генів у відповідь на різний рівень кисню.

Рівень кисню в організмі різниться, особливо під час фізичних вправ, на великій висоті, внаслідок кровотеч, при різних патологіях, він відіграє роль в імунній системі та на ранніх стадіях ембріогенезу тощо. Коли рівень кисню падає, клітини змушені швидко адаптувати свій метаболізм. Чутливість організму до кисню може спровокувати вироблення нових еритроцитів.

Ці відкриття розкрили механізм одного з найважливіших адаптаційних процесів у житті людини. Вони створили основу для розуміння того, як рівень кисню впливає на клітинний обмін та фізіологічні функції, проклали шлях для розвитку нових стратегій в боротьбі з анемією, раком та багатьма іншими захворюваннями.

Розуміння впливу кисню на організм дозволить розробити ідеї щодо нових методів лікування.

Інформацію підготували професор кафедри медичної біології та генетики Роман Булик та доцент кафедри Мар’яна Кривчанська

Підсторінки (1): Попереднi новини