Розділ ІІІ

РОЗДІЛ ІІІ

Медико-біологічні основи паразитизму


 1. У лабораторії при мікроскопії мокротиння хворого на пневмонію випадково виявлені личинки. При аналізі крові виявлена еозинофілія. Який гельмінтоз можна передбачити ? 

*А. Аскаридоз

  В. Ентеробіоз

  С. Трихоцефальоз

  D. Парагонімоз

  Е. Опісторхоз

 

2. У лабораторії дослідили свіжі кров’янисто-слизові фекалії хворого з дисфункцією кишечнику. Під мікроскопом виявили найпростіших, які пересувалися за допомогою випинань ектоплазми і мали всередині захоплені еритроцити. Який вид найпростіших найбільш імовірно виявили?

*А. Дизентерійна амеба

  В. Балантидій кишковий

  С. Лямблії

  D. Трихомонада кишкова

  Е. Токсоплазма

 

3. У сім’ї батько захворів на трихінельоз. Які профілактичні заходи треба провести, щоб не було зараження інших членів сім’ї?

*А. Не проводити ніяких заходів

  В. Запобіжне щеплення

  С. Госпіталізація хворого

  D. Ізоляція хворого

  Е. Санітарна обробка приміщення

 

4. У дитини спостерігається нічний свербіж у ділянці відхідника, розлади травлення різного ступеня тяжкості. На поверхні фекалій виявляються світлі черви двох розмірних груп: 9-12 мм та 3-4 мм. Який паразит присутній в організмі?

*А. Enterobius vermicularis

  В. Strongiloides stercoralis

  С. Asсaris lumbricoides

  D. Tubifex tubifex

  Е. Lumbricus terrestris

  

5. Провідником наукової експедиції по Індії був місцевий жительякий ніколи не розлучався зі своїм улюбленим собакоюЯкими інвазійними захворюваннями можуть бути заражені члени експедиції при контакті  з цим собакоюякщо він є джерелом інвазії?

  А. Парагонімозом

*В. Ехінококозом

  С. Теніозом

  D. Фасціольозом

  Е. Дикроцеліозом

 

6. Юнак 16 років скаржиться на свербіж між пальцями рук і на животі, який посилюється вночі. При огляді на шкірі були виявлені тоненькі смужки сірого кольору і дрібненький висип. Який  найбільш імовірний збудник цієї хвороби?

  А. Ornithodorus papillipes

  В. Ixodes ricinus

  С. Dermacentor pictus

*D. Sarcoptes scabiei

  Е. Ixodes persulcatus

 

7. До лікарні потрапив хворий із Східного Сибіру зі скаргою на біль у печінціУ фекаліях знайдені яйця у довжину до 30 мкм, які за формою нагадують насіння огірків. Який попередній діагноз можна поставити хворому?

  А. Гіменолепідоз

  В. Дикроцеліоз

  С. Теніаринхоз                            

  D. Парагонімоз

*Е. Опісторхоз

 

8. Мати виявила у 5-річної доньки на періанальних складках білих “черв’ячків”, які викликали в доньки свербіж та неспокій, і доставила їх лабораторію. Виявлені білі гельмінти 1,5-1,0 см завдовжки, ниткоподібної форми, з загостреними кінцями, у деяких вони закручені. Який діагноз можна поставити?

  А. Аскаридоз

*В. Ентеробіоз

  С. Дифілоботріоз                           

  D. Теніоз

  Е. Опісторхоз

 

9. Гризуни є резервуаром збудників багатьох хвороб. З чим це пов’язано в першу чергу?

  А. Належність гризунів до найбільш чисельного ряду класу ссавців

  В. Належність гризунів до важливих компонентів наземних біоценозів

  С. Проживання в умовах, де ектопаразити використовують гризунів як джерело харчування                          

  D. Властивість гризунів швидко розмножуватися

*Е. Біологічні особливості гризунів, що сприяють обміну паразитами і збудниками з людиною

 

10. До лікарні звернулися пацієнти зі скаргами: слабкість, болі в кишечнику, розлади шлунково-кишкового тракту. Після дослідження фекалій з’ясувалося, що терміновій госпіталізації підлягає один з пацієнтів, в якого  виявлені цисти з чотирма ядрами. Для якого найпростішого характерні такі цисти?

  А. Кишкова амеба

  В. Лямблії

*С. Дизентерійна амеба                                           

  D. Балантидій

  Е. Трихомонада

 

11. До лікаря-інфекціоніста з хворою дитиною звернулися батьки, які тривалий час працювали в одній з азіатських країн. У дитини шкіра землистого кольору, втрата апетиту, в’ялість, збільшені печінка, селезінка, периферичні лімфатичні вузли. Яке протозойне захворювання можна припустити у дитини?

  A. Токсоплазмоз

  B. Амебіаз

  C. Балантидіаз

  D. Лямбліоз

*E. Вісцеральний лейшманіоз

 

12. Хворий звернувся із скаргами на загальну слабкість, головний біль, нудоту, блювання, рідкі випорожнення з домішками слизу та крові. При мікроскопії дуоденального вмісту та при дослідженні свіжих фекалій виявлено рухомі личинки. Який найбільш вірогідний діагноз?

  А. Дракункульоз

  В. Стронгілоїдоз

  С. Трихоцефальоз                                                  

*D. Анкілостомідоз

  Е. Ентеробіоз

 

13. При мікроскопії зскрібу з періанальних складок виявлені безбарвні яйця, у формі несиметричних овалів, розміром 50x23 мкм. Про який вид гельмінта йдеться? 

  А. Волосоголовець

  В. Кривоголовка

*С. Гострик

  D. Карликовий ціп’як 

  Е. Аскарида

 

14. У хворого на обличчі вугрі. Під час мікроскопії зскрібків із уражених ділянок виявлені живі членистоногі розміром 0,2-0,5 мм, які мають витягнуту червоподібну форму, чотири пари коротких кінцівок, що розташовані у середній частині тіла. Який лабораторний діагноз?

  А. Міаз

  В.  Короста

*С. Демодекоз

  D. Фтиріоз

  Е. Педикульоз

 

15. До гастроентерологічного відділення поступив хворий із запаленням жовчних шляхів. У порціях жовчі виявлено рухомі найпростіші грушоподібної форми, двоядерні, з опорним стрижнем – аксостилем. Яке протозойне захворювання діагностується у хворого?

  А. Амебна дизентерія

  В. Балантидіаз кишковий

  С. Амебіаз кишковий

  D. Трихомоноз

*Е. Лямбліоз

 

16. У хворої дитини періодично з’являються рідкі випорожнення, іноді біль у ділянці живота, нудота, блювання. Зі слів матері, одного разу в дитини з блювотними масами виділився гельмінт веретеноподібної форми, розміром 20 см. Причиною такого стану може бути:

*А. Аскаридоз

  В. Трихінельоз

  С. Дракункульоз

  D. Анкілостомідоз

  Е. Трихоцефальоз

 

17. До лікаря звернулася хвора зі скаргами на розлади травлення, розлитий біль у животі. При обстеженні лікар виявив різко виражене зниження гемоглобіну в крові. З опитування з’ясовано, що, під час проживання на Далекому Сході, хвора часто вживала в їжу малосолену рибну ікру. Аналогічний стан відзначений у деяких родичів, що проживали з нею. Яке захворювання діагностував лікар у цієї хворої?

*А. Дифілоботріоз

  В. Аскаридоз

  С. Трихінельоз

  D. Ехінококоз

  Е. Теніоз

 

18. У хворої симптоми запального процесу сечостатевих шляхів. У мазку із слизової оболонки піхви виявлено великі одноклітинні організми грушоподібної форми з загостреною шпичкою на задньому кінці, великим ядром та ундулюючою мембраною. Які найпростіші знайдені в мазку?

  А. Trichomonas buccalis

  В. Lamblia intestinalis

  С. Tripanosoma gambiense

  D. Trichomonas hominis

*Е. Trichomonas vaginalis

 

19. У мазку дуоденального вмісту хворого з розладом травлення виявлено найпростіших розміром 10-18 мкмТіло грушоподібної форми, 4 пари джгутиків, у розширеній передній частині тіла два ядра. Який вид найпростіших найбільш вірогідний?

   А. Дизентерійна амеба 

 *В.  Лямблія

   С. Трихомонада

   D. Кишкова амеба 

   Е. Балантидій

 

20. У хворого з підозрою на одне з протозойних захворювань досліджено пунктат лімфатичного вузла. У препараті, забарвленому за методом Романовського-Гімза, виявлені тільця півмісяцевої форми із загостреним кінцем, блакитною цитоплазмою, ядром  червоного кольору. Яких найпростіших виявлено в мазках?

 А. Трипаносоми

 В. Малярійні плазмодії

 *С. Токсоплазми

 D. Вісцеротропні лейшманії

 Е. Дерматотропні лейшманії

 

21. Через кілька днів після споживання копченої свинини у хворого з’явилися набряки обличчя та повік, шлунково-кишкові розлади, різке підвищення температури, м’язовий біль. В аналізі крові різко виражена еозинофілія. Яким гельмінтом могла заразитися людина через свинину?

 А. Волосоголовець

 В. Анкілостома

 С. Гострик

 D. Аскарида

 *Е. Трихінела

 

22. За даними ВООЗ, на малярію щорічно на Землі хворіють приблизно 250 млн. осіб. Ця хвороба трапляється переважно у тропічних і субтропічних областях. Межі її розповсюдження співпадають з ареалами комарів роду:

 А. Кулекс

 В. Мансоніа

 С. Флеботомус

 *D. Анофелес

 Е. Аедес

 

23. Хворий скаржиться на біль у ділянці печінки. При дослідженні жовчі, отриманої під час дуоденального зондування, виявлені жовтуваті яйця овальної форми, звужені до полюсів, на одному з полюсів знаходиться кришечка. Розміри цих яєць найменші серед яєць усіх гельмінтів? Який найбільш вірогідний діагноз?

 А. Дифілоботріоз

 В. Теніарінхоз

 С. Ехінококоз

 D. Теніоз

* Е. Опісторхоз

 

24. Хвора звернулася до лікаря зі скаргами на появу у випорожненнях білих плоских рухливих утворів, які нагадують локшину. При лабораторному дослідженні виявлені членики з такою характеристикою: довгі, вузькі, з розміщеним поздовжньо каналом матки, яка має 17-35 бічних відгалужень з кожного боку. Який вид гельмінтів паразитує у кишечнику жінки?

*А. Taeniarhynchus saginatus

В. Echinococcus granulosus

С. Hymenolepis nana

D. Taenia solium

Е. Diphyllobothrium latum

 

25 .При огляді хворої лікар-гінеколог відмітив симптоми запалення статевих шляхів. У мазку, взятому із піхви виявлено овально-грушоподібні найпростіші з шпачкою, з передньої частини яких відходять джгутики; наявна ундулююча мембрана. Яке захворювання підозрює лікар у хворої?

А.Балантидіоз

В.Токсоплазмоз

С.Кишковий трихомоноз

*D.Урогенітальний трихомоноз

Е.Лямбліоз

 

26. Відпочиваючи на дачі, хлопчик знайшов павука з наступними морфологічними особливостями: довжина – 2 см, кулясте черевце чорного кольору, на спинному  боці якого видно червоні плямочки у два ряди, чотири пари членистих кінцівок вкриті дрібними чорними волосками. Визначте дане членистоноге:

*А.Каракурт

В.Кліщ

С.Тарантул

D.Фаланги

Е.Скорпіон

 

27. У жінки народилась мертва дитина з багатьма вадами розвитку. Яке протозойне захворювання могло спричинити внутрішньоутробну загибель?

*А. Токсоплазмоз

В. Амебіаз

С. Лейшманіоз

D. Лямбліоз

Е. Малярія

 

28. Хворий звернувся до лікаря-уролога зі скаргами на біль під час сечовипускання. У сечі, що отримана на аналіз у денний час, виявлені яйця з характерним випинанням (шпичка). З анамнезу відомо, що хворий недавно повернувся з Австралії. Який найбільш вірогідний діагноз?

А. Опісторхоз

В. Шистосомоз кишковий

*С. Шистосомоз урогенітальний

D. Шистосомоз японський

Е. Дикроцеліоз

 

29. Мати виявила у 5-річної доньки на періанальних складках білих черв’яків”, які викликали у дитини свербіж і неспокій, і доставила їх до лабораторії. Під час огляду лікар побачив білих гельмінтів 0,5-1 см. довжиною, ниткоподібної форми з загостреними кінцями, у деяких кінці були закручені. Який найбільш вірогідний діагноз?

*А. Ентеробіоз

В. Дифілоботріоз

С. Опістрхоз

D. Теніоз

Е. Аскаридоз

 

30. Чоловік протягом 3-х років працював в одній із африканських країн. Через місяць після приїзду до України звернувся до офтальмолога зі скаргами на біль в очах, набряки повік, сльозоточивість і тимчасове послаблення зору. Під кон’юктивою ока були виявлені гельмінти розмірами 30-50 мм, які мали видовжене ниткоподібне тіло. Який найбільш вірогідний діагноз?

А. Дифілоботріоз

В. Аскаридоз

*С. Філяріоз

D. Трихоцефальоз

Е. Ентеробіоз

 

31. Дівчина 15-ти років доставлена до лікарні з запаленням червоподібного відростку. Аналіз крові показав ознаки анемії. У фекаліях виявлено яйця гельмінта, які мають лимоноподібну форму (50х30 мкм), з ‘‘корками’’ на полюсах. Який вид гельмінту паразитує у хворої?

*А. Волосоголовець

В. Ехінокок

С. Анкілостома

D. Гострик

Е. Карликовий ціп’як

 

32. У хворого з лихоманкою та висипкою на шкірі після обстеження за допомогою серологічної реакції поставлений діагноз фасціольоз. З’ясовано, що хворий заразився шляхом споживання сирої води з річки. Яка стадія життєвого циклу фасціоли інвазійна для людини?

А. Яйце

*В. Адолескарій

С. Фіна

D. Мірацидій

Е. Метацеркарій

  

Коментарі до розв’язання тестових завдань

 

1. У своєму циклі розвитку аскарида проходить легеневу стадію, внаслідок чого виникає кашель з виділенням мокротиння, в якому присутні личинки аскариди. Даний процес є проявом загальної сенсибілізації організму, що і супроводжується  еозинофілією.

Відповідь: аскаридоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 484-486.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 519-521.

2. Тканинна вегетативна форма дизентерійної амеби (Forma magna) рухається за допомогою псевдоподій і її цитоплазма чітко розділена на дрібнозернисту ендоплазму і склоподібну ектоплазму, що і спричинює її рухи. Живиться еритроцитами, які можна побачити в ендоплазмі.

Відповідь: дизентерійна амеба.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 424-427.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 455-456.

3. Тrichinella spiralis - біогельмінт, зараження людини відбувається при поїданні м’яса домашніх або диких тварин (свиня, ведмідь, бурсук тощо). Відповідно, при захворюванні одного із членів сім’ї будь-які  профілактичні заходи будуть зайвими.

Відповідь: не проводити ніяких заходів.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 493-495.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 529-530.

4. При паразитуванні гостриків відбувається їх виповзання з відхідника під час сну, коли його сфінктер розслаблюється. На періанальних складках гострики повзають і відкладають яйця, виникає свербіж та розлади травлення. Розміри самки гострика 9-15 мм, самець дещо менших розмірів - 3-10 мм.

Відповідь: Enterobius vermicularis.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 488-489.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 523-525.

5. У життєвому циклі ехінокока остаточними хазяями можуть бути собаки, вовки, шакали, лисиці, у тонкій кишці яких проходить розвиток статевозрілої стадії Echinococcus granulosus. Зараження людини відбувається при проковтуванні яєць ехінокока із забрудненою їжею, водою, при контакті із хворими тваринами, зокрема собакою.

Відповідь: ехінококозом.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 484-486.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 510-511.

6. Свербіж, що виникає на ніжних ділянках шкіри, особливо між пальцями рук і на животі, посилюється вночі тому, що тіло людини зігрівається і самка коростяного свербуна (Sarcoptes scabiei) інтенсивно пробуравлює ходи в епідермісі. Ходи подібні до тоненьких сірих смужок, які закінчуються папулою або пухирцем, де знаходиться кліщ.

Відповідь: Sarcoptes scabiei.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 516-517.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 522-523.

7. Епідеміологічний анамнез вказує на географічне поширення котячого сисуна (Східний Сибір), основним місцем локалізації і паразитування в тілі людини якого є печінка та протоки підшлункової залози. Яйця опісторхіса дрібні, довжиною 26-30 мкм, асиметричні, мають кришечку і невеликий горбик на протилежному кінці, нагадують насіння огірка.

Відповідь: опісторхоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 458-460.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 491-492.

8. Паразитування у дітей гостриків супроводжується їх виповзанням з відхідника під час сну, коли його сфінктер розслаблюється. На перианальних складках гострики повзають і відкладають яйця, виникає неспокій, свербіж з розладами травлення. Розміри самки гострика 9-15 мм, самець дещо менших розмірів - 3-10 мм, задній кінець закручений на черевну сторону.

Відповідь: ентеробіоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 488-489.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 523-525.

9. Згідно з вченням академіка Є.Н. Павловського про природну осередковість трансмісійних захворювань, гризуни досить часто є природним резервуаром збудників багатьох захворювань, зокрема трансмісійних (весняно-літній енцефаліт, тайговий енцефаліт тощо). Кліщі, що паразитують на гризунах, передають збудників від тварин до людини, що і спричинює існування у природі впродовж тривалого часу цих збудників незалежно від людини.

Відповідь:  біологічні особливості гризунів, що сприяють обміну паразитами і збудниками з людиною.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 415-417.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 448-449.

10. Циста дизентерійної амеби нерухома, безбарвна, покрита товстою оболонкою. У її цитоплазмі є чотири ядра. У клінічних проявах домінують розлади шлунково-кишкового тракту, слабкість, болі, переважно у правій здухвинній ділянці, часті випорожнення з кров’ю і слизом, до 20 разів на добу.

Відповідь: дизентерійна амеба.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 424-427.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 456-457.

11. Дані епідеміологічного анамнезу вказують на тривале перебування хворого в азіатській країні, що вже має викликати підозру щодо тропічних захворювань. Клінічні прояви прямо вказують на наявність у хворої дитини вісцерального лейшманіозу, зокрема спостерігається землистого кольору шкіра, втрата апетиту, в’ялість, збільшені печінка, селезінка, периферичні лімфатичні вузли. Дана клінічна картина є характерною для індійського лейшманіозу, збудником якого є Leishmania donovani.

Відповідь: вісцеральний лейшманіоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 432-435.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 464-466.

12. Виявлення при мікроскопії дуоденального вмісту та при дослідженні свіжих фекалій (лярвоскопія) рухомих личинок вказує на анкілостомідоз. У хронічній (кишковій) стадії переважають симптоми ураження шлунково-кишкового тракту, загальна слабкість, головний біль, нудота, блювання, рідкі випорожнення з домішками слизу та крові, здуття кишечнику.

Відповідь: анкілостомідоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 489-491.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 525-527.

13. Паразитування у дітей гостриків супроводжується їх виповзанням з відхідника під час сну, коли його сфінктер розслаблюється. На періанальних складках гострики повзають і відкладають яйця, розміри яких 50х25 мкм. Форма яйця овально-асиметрична, один бік рівний, протилежний опуклий.

Відповідь: гострик.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 488-489.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 523-524.

14. На діагноз демодекозу вказують як локалізація паразита (вугрі на обличчі), такі морфологічні особливості, зокрема розміри самки до 0,4 мм, самця – 0,3 мм. Паразит червоподібної форми, тіло з поперечною посмугованістю, кінцівки короткі, лапки з двома кігтиками, розташовані у середній частині тіла.

Відповідь: демодекоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 553-554.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 553-554.

15. Клінічні прояви запалення жовчних шляхів та лабораторні дослідження з виявленням двоядерних найпростіших грушоподібної форми з загостреним заднім кінцем тіла – аксостилем (опорним стрижнем) вказують на захворювання лямбліоз, збудником якого є Lamblia intestinalis.

Відповідь: лямбліоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 438-439.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 470-471.

16. Аскарида проходить легеневу стадію циклу розвитку, внаслідок чого виникає кашель з виділенням мокротиння, в якому присутні личинки аскариди. З’являються рідкі випорожнення, іноді біль у ділянці живота, нудота, блювання, диспептичні розлади. Можуть виникати кишкова непрохідність, апендицит, пошкодження цілісності стінки кишечнику з розвитком перитоніту.

Відповідь: аскаридоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 484-486.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 519-521.

17. Зібраний епідеміологічний анамнез (проживання в епідрайоні з дифілоботріозу на Далекому Сході і вживання в їжу малосоленої рибної ікри) та особливості клінічного перебігу захворювання (кишкові прояви, зокрема розлади травлення та розлитий біль у животі, а особливо різко виражена анемія) прямо вказують на інвазію хворої стьожаком широким – Diphyllobothrium latum).

Відповідь: дифілоботріоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 480-483.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 515-517.

18. Клінічні прояви запалення сечостатевих шляхів, наявність специфічність виділень із піхви та виявлення у мазку великих одноклітинних організмів грушоподібної форми з загостренням у вигляді шпички на задньому кінці, великим ядром та ундулюючою мембраною є прямим доказом зараження хворої піхвовою трихомонадою -  Trichomonas vaginalis.

Відповідь: Trichomonas vaginalis.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 436-438.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 469-470.

19. Розлади травлення (періодична нудота і болі в животі, рідкі випорожнення) та виявлення у дуоденальному вмісті найпростіших грушоподібної форми розмірами 10-18 мкм з чотирма джгутиками, розширеною передньою частиною тіла з двома ядрами, присмоктувальними дисками і двома аксостилями по середній лінії вказують на інвазію хворого лямблією – Lamblia intestinalis.

Відповідь: лямблія.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 438-439.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 470-471.

20. Наявність у пунктаті лімфатичного вузла вегетативних форм (ендозоїдів) півмісяцевої форми, один кінець яких загострений, другий заокруглений, а також розташування у блакитній цитоплазмі на задньому полюсі клітини червоного ядра є прямим доказом ураження хворого токсоплазмозом, збудником якого є Toxoplasma gondii.

Відповідь: токсоплазми.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 440-442.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 472-474.

21. Згідно даних епідеміологічного анамнезу (споживання копченої свинини) та клінічного перебігу захворювання (висока температура, болі в м’язах, набряки обличчя та повік, болі в животі, розлади травлення, різко виражена еозинофілія) можна передбачити інвазованість хворого трихінелою – Trichinella spiralis.

Відповідь: трихінела.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 493-495.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 529-531.

22. Поширення малярії тісно пов’язано з ареалом існування комарів роду Anopheles, які є кровососами і специфічними переносниками збудників малярії, яка трапляється у тропічних і субтропічних регіонах планети.

Відповідь: анофелес.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 529-532.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 567-568.

23. Основним місцем локалізації і паразитування в тілі людини котячого сисуна є печінка та протоки підшлункової залози. Яйця опісторхіса виявляються в дуоденальному вмісті, вони найдрібніші з усіх яєць гельмінтів, довжиною 26-30 мкм, асиметричні, звужені до полюсів, мають кришечку і невеликий горбик на протилежному кінці, нагадують насіння огірка.

Відповідь: опісторхоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 458-460.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 491-492.

24. Членики неозброєного (бичачого) ціп’яка у зовнішнє середовище виділяються з фекаліями хворого або активно виповзають через відхідник, за зовнішнім виглядом нагадують стрічку або локшину. Зрілі членики прямокутної форми, довгі, вузькі, довжина членика перевищує ширину. Матка закритого типу, розгалужена у вигляді стовбура, від якого з кожного боку відходять 17-35 бічних відгалужень. Кінцеві членики здатні до активного руху.

Відповідь: Taeniarhynchus saginatus.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 470-472.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 504-505.

25. Опис найпростіших відповідає морфології піхвової трихомонади, яка паразитує в сечостатевих шляхах жінок і чоловіків, і є збудником хвороби урогенітальний трихоманоз.

Відповідь: урогенітальний трихоманоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 436-438.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 469-470.

26. Морфологічні особливості дають можливісь ідентифікувати павука каракурта. За розмірами – це самка, укуси якої особливо небезпечні. Отрута каракурта має нейротоксичну дію, спричиняє різкий біль, напруження м’язів, судоми, порушення дихання і т.ін. Отруєння може призвести до смерті.

Відповідь: каракурт.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 514

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 550

27. Під час вагітності жінка, заражена токсоплазмозом,  через плаценту інфікує плід, що призводить до мертвонародження, викидня, до багатьох вад розвитку з тяжким ураженням ЦНС та очей.

Відповідь: токсоплазмоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 440-442.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 472-474.

28. З анамнезу відомо, що хворий недавно вернувся з Австралії, де розповсюджена S. haematobium, збудник урогенітального шистосомозу. Скарги на біль під час сечовипускання і яйця зі шпичкою, які виявлені в сечі, розміри яких великі, дозволяє ставити діагноз шистосомоз урогенітальний.

Відповідь: шистосомоз урогенітальний.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 466-467.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 500-501.

29. Гострик – збудник ентеробіозу. Статевозріла особина білого кольору, довжиною до 13 мм, у самки задній кінець тіла загострений, у самця тупий. Коли анальний сфінктер розслаблений, гострики виповзають на шкіру періанальної ділянки і відкладають яйця, повзання гостриків викликає свербіж.

Відповідь: ентеробіоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 488-489.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 523-525.

30. Мова йде про захворювання філяріатоз, а саме про лоалоз – гельмінтоз, який характеризується ураженням кон’юктиви, набряком повік, сльозоточивістю і тимчасовим послабленням зору. Гельмінти розмірами 30-50 мм, які мають видовжене ниткоподібне, напівпрозоре тіло. Поширене  захворювання в Країнах Африки, у зоні вологих тропічних лісів.

Відповідь: філяріоз.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 497-502.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 533-537.

31. Яйця волосоголовця лимоноподібної форми (50х30 мкм), і мають безбарвні прозорі корки на полюсах. Клінічні прояви і лабораторне дослідження фекалій свідчить про хворобу трихоцефальоз, яку викликає волосоголовець. При тривалому захворюванні і великій кількості паразитів можливий розвиток анемії, інколи запалення червоподібного відростка.

Відповідь: волосоголовець.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 486-488.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 521-523.

32. Інвазійна стадія для людини – адолескарії, які зберігають інвазійність 2-3 роки. Людина заражається під час пиття води з забруднених водойм. Шлунковий сік розчиняє оболонку адолескарія, крізь стінку кишківника личинки проникають у черевну порожнину, згодом крізь капсулу печінки – у внутрішньо печінкові протоки і жовчний міхур. Можливий і гематогенний шлях міграції – системою ворітної вени.                                                                          

Відповідь: адолескарій.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2009. – С. 456-457.

·        Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – С. 489-490.

  

Література

1. Медична біологія / За ред. В.П.Пішака, Ю.І.Бажори. Підручник. Вінниця: Нова книга, 2009. – 608 с.; іл..

2. Біологія: Підручник для студентів медичних спеціальностей ВУЗів ІІІ-ІV рівнів акредитації / Кол. авт.; За ред. проф. В.П.Пішака та проф. Ю.І.Ба­жо­ри. – Вінниця: Нова книга, 2004. – 656 с.; іл.

3. Биология: Учебник для студентов медицинских специальностей ВУЗов. В 2-х книгах / Кол. авт.; Под ред. проф. Ярыгина В. Н. – М.: Высшая школа, 2001 (1997). – 432 (448) с. (книга І); 334 (340) с. (книга ІІ); ил.

4. Лабораторна діагностика паразитарних інвазій. /Пішак В.П., Р.Є. Булик, О.І. Захарчук.– Чернівці: Медуніверситет, 2007. – 284 с.

5.     Пішак В.П., Захарчук О.І. Навчальний посібник з медичної біології, пара­зитології та генетики. Практикум. – Чернівці: Медакадемія, 2004. – 579 с.; іл.

6. Ковальчук Л.Є., Телюк П.М., Шутак В.І. Паразитологія людини: Навчаль­ний посібник. – Івано-Франківськ: Лілея, 2004.; іл.

7. Медична біологія: Навчальний посібник до практичних занять / Романенко О. В., Кравчук М. Г., Грінкевич В. М. та ін.; За ред. Романенка О. В. – К.: Здоров’я, 2005. – 372 с.